Ugens embedsmand: Jette Petersens ansatte arbejder både i EU og på gårdspladserne

Jeg er vokset op på landet og savner stadig efter 30 år i København det daglige nærvær af natur.
Jette Petersen
Direktør i Landbrugsstyrelsen
Hun har været direktør for Landbrugsstyrelsen siden 2013.
Hun har tidligere været direktør i Landbrugsstyrelsen, afdelingschef for koncernstyring i Fødevareministeriets departement, kontorchef i Miljøkontoret i Fødevareministeriets departement, souchef i Miljøkontoret i Fødevareministeriets departement, controller i departementets økonomikontor, fuldmægtig i fiskerikontoret i departementet og fuldmægtig i Plantedirektoratet.
Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?
Reformen af EU’s landbrugspolitik fylder rigtig meget, både på mit bord og i hele styrelsen. Både forhandlingssporet i Bruxelles og forberedelserne af den nationale implementering trækker tænder ud, men heldigvis er der også fremskridt. På ministerrådsmødet i den forgangne uge blev der nået en vigtig milepæl omkring en væsentlig grønnere reform med stærke danske fingeraftryk. Nu udestår forhandlingerne med parlamentet og meget vigtige danske politiske beslutninger om den nationale implementering, der kan understøtte de ambitiøse mål om klima, miljø og natur. Reformen sætter mange af de helt centrale rammer for vores arbejde de kommende år.
Hvordan adskiller din arbejdsplads sig fra andre steder i centraladministrationen?
I Landbrugsstyrelsen arbejder vi hele vejen fra gårdspladsen til Bruxelles. Vores kontrollører har gummistøvlerne på hver dag ude på bedrifterne, mens andre deltager i rådsarbejdsgrupper og komiteer i EU. Vi forbereder nye regler og politikoplæg, og vi implementerer hele vejen tilbage igen. Vi er en stor styrelse med cirka 1.100 medarbejdere, der bor og arbejder i hele Danmark. Vi er utrolig mange fagligheder, der skal arbejde sammen om at skabe løsninger, der indfrier de politiske ambitioner på en måde, som landmændene kan bruge og efterleve. Det motiverer mig, når vi alle arbejder i samme retning, når meninger og fagligheder brydes, og kreativitet udspiller sig på vejen mod de fælles mål.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat













