WWF: Regeringens planer om et "generationsskifte" i ålefiskeriet bør aflyses

Thomas Kirk Sørensen og Henrike Semmler Le
Marinbiologer, WWF Verdensnaturfonden
Lad os starte med en lille gåde: Hvad har en bjerggorilla, en kirkeugle og et sort næsehorn tilfælles?
Svaret er, at det er kritisk truede arter, som er decimeret så voldsomt i antal på få årtier, at de i dag er i overhængende fare for at forsvinde fra naturen. Derfor er det ulovligt at fange dem, bestandene beskyttes og forsøges genoprettet i deres oprindelige levesteder, og det er helt usandsynligt, at man ville spise dem.
Det samme gælder desværre ikke for en af de mest kritisk truede arter i den danske havnatur: Ålen.
Siden 1980'erne er ålen i Europa gået tilbage med 98 procent. I Danmark står det endnu værre til.
Her viser den videnskabelige overvågning en tilbagegang på hele 99 procent. Derfor er ålen naturligvis vurderet at være kritisk truet af forskere, og en af de primære årsager er fiskeri.
Den videnskabelige rådgivning fra Havundersøgelsesrådet ICES har i 20 år været klar: Stop alle former for ålefiskeri, hvis vi skal redde den kritisk truede art. Alligevel er fiskeriet efter ål fortsat tilladt i Danmark, nu blot halvdelen af året.
Regeringen vil sikre "generationsskifte"
I sit udspil til de netop påbegyndte fiskeriforhandlinger, der skal "fremtidssikre dansk fiskeri", varsler regeringen et såkaldt generationsskifte i ålefiskeriet.
I Danmark er en ålefisker i gennemsnit 70 år gammel. En licens til ålefiskeri er personlig og kan ikke overdrages til andre.
Så længe ålen er truet, bør det være en logisk konsekvens, at vi lader den være i fred.
Thomas Kirk Sørensen og Henrike Semmler Le
Marinbiologer, WWF Verdensnaturfonden
Derfor vil ålefiskeriet langsomt dø ud i takt med, at fiskerne med alderen begynder at indstille deres fiskeri.
Det er godt nyt for en af Danmarks mest truede fisk og en unik mulighed for vores politikere til at udfase fiskeriet af ålen i Danmark, indtil bestanden igen er levedygtig.
Derfor undrer det os meget, at regeringen vil sikre, at ålefiskeriet kan fortsætte med nye licenser.
Der er tegn på, at ålen er i forsigtig fremgang i de danske farvande. Det er uhyre glædelige signaler, men fremgangen er dog så beskeden og usikker, at vi er meget langt fra at kunne forsvare at fortsætte fiskeriet, som det ser ud nu. Så længe ålen er truet, bør det være en logisk konsekvens, at vi lader den være i fred.
Det vil tage mange år at genoprette en robust bestand af ål i Danmark, men vi tror på, at det kan lade sig gøre. Og vi synes, det er værd at vente på.
Først og fremmest kræver det, at politikerne gennemfører et paradigmeskifte af fiskeripolitikken. Ét af de første skridt er at følge den videnskabelig rådgivning, der klart og tydeligt siger stop til ålefiskeri.
Regeringen skal aflyse fiskeriplaner
Vi har i WWF Verdensnaturfonden lavet flere genopretningsindsatser, der kan komme ålen til gode i blandt andet Københavns Havn sammen med By & Havn.
Med verdens første ålerefugium, udlægning af både 800 tons ålegrus, etablering af stenrev og fiskebørnehaver giver vi en hjælpende hånd til én af de mest kritisk truede arter i Danmark, og vi ser, at det gavner ålen. Initiativerne bør dog udbredes i langt større skala for at have en synlig effekt for ålen.
I regeringens udspil om fremtiden fiskeri ser vi gode takter, der med udpegningen af trawlfrie og flere beskyttede områder, fredning af den kritisk truede stenbider og millioner til aktiv naturgenopretning, lægger op til et langt mere naturbaseret syn på forvaltningen af havets ressourcer.
Med en naturlig pause af ålefiskeriet kan politikerne være med til at tage ansvar for et bæredygtigt dansk fiskeri, så vi også i fremtiden har ål i havet til glæde for kommende generationer.
Som marinbiologer er det vores klare anbefaling, at generationsskiftet i ålefiskeriet aflyses. Det vil hverken gavne havnaturen eller fiskerne at fortsætte fiskeriet efter en kritisk truet art.
Artiklen var skrevet af
Thomas Kirk Sørensen og Henrike Semmler Le
Marinbiologer, WWF Verdensnaturfonden
Omtalte personer















