
Anders Obel trækker sig som administrerende direktør i Obel-familiens investeringsvirksomhed C.W. Obel. Han har siddet på posten i mere end to årtier.
Det skriver C.W. Obel i en pressemeddelelse.
"Det har været et privilegium at bidrage til omdannelsen og moderniseringen i tæt samarbejde med dygtige og dedikerede kollegaer og kompetente bestyrelsesmedlemmer," siger Anders Obel ifølge meddelelsen.
Anders Obel er syvende generation af Obel-koncernen. Inden han blev sat i spidsen for investeringsselskabet, deltog han i den daglige ledelse som viceadministrerende direktør.
Det bliver Thomas Holm Jensen, der overtager stafetten fra Anders Obel i et planlagt vagtskifte.
Thomas Holm Jensen har siden 2018 været ansat som investeringsdirektør og indtrådte i direktionen i 2022.
Under Anders Obels ledelse er egenkapitalen øget fra cirka 700 millioner kroner til 7,7 milliarder kroner i 2024, mens der i samme periode er betalt netto godt fire milliarder kroner i udbytte til støtte for Det Obelske Familiefonds uddelinger og virke.
Anders Obel trækker sig ved udgangen af juli.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling




















