Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?
Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.
Hvor mange penge anslår Udenrigsministeriet, at Danmark sender til ngo'er, som bruger hawala-systemet eller andre uformelle pengenetværk?
Udenrigsministeriet er i forbindelse med en undersøgelse af brugen af IMTS blandt 20 partnerorganisationer bekendt med, at 14 af disse har benyttet uformelle pengeoverførselssystemer til at overføre i alt 218,5 mio. kr. i perioden 2019-2023.
Udenrigsministeriet har i samme periode udbetalt ca. 6,8 mia. kr. til de 14 partnerorganisationer.
Nyhedsoverblik

Vækst i fondsmillioner går de ældres næse forbi

Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”

Jesper Olsen: Novos milliardbidrag til grøn trepart bør få en ny regering til at gentænke forholdet til fondene

Peter Mogensen: Der er ingen på Borgen, som får ideer helt af sig selv

Millionprojekt skal mindske skolefravær

Fonde øger støtten: Rekordmange unge får legat til efterskole

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier







