Fonde finansierer mere af nødhjælpen men på andre vilkår end hr og fru Danmark

Det går lige i hjertet, når et lille barn med store øjne og beskidte hænder ser direkte ind i ens øjne. Når man ser billeder af familier, der sidder lamslåede tilbage i ruinerne efter et jordskælv. Eller når mennesker med forrevne ansigter og bombesplinter i huden bliver båret gennem sammenstyrtede huse og grå murbrokker af modige folk med redningsveste på.
Indsamlingsorganisationerne er specialister i, hvad der virker på hr. og fru Danmark, når man skal samle penge ind til nødhjælp i krige og katastrofer.
Men det, man ikke ser bag de mange kampagner og akut-indsamlinger i sociale medier, på tv og på gaden er, at donationerne fra erhvervsdrivende og almennyttige fonde har fået større betydning for indsamlingsorganisationernes økonomi.
I virkelighed er fondenes indtog på nødhjælpsscenen et af de største nybrud, vi har set i mange år.
Stig Fog
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling















