Bliv abonnent
Annonce

Fonde kan ændre Danmark – men de skal bruge deres ressourcer mere strategisk, siger ekspert

Flere og flere fonde ser sig selv som strategiske fyrtårne, der kan løse samfundets vilde problemer. Christian Bason og fire fonde har undersøgt, hvad det kræver.
Flere og flere fonde ser sig selv som strategiske fyrtårne, der kan løse samfundets vilde problemer. Christian Bason og fire fonde har undersøgt, hvad det kræver.Foto: Søren Bidstrup/ Ritzau Scanpix
5. februar 2025 kl. 05.00

Der findes to dominerende fortællinger om fondene i øjeblikket.

Den ene er, at fondene er blevet store og magtfulde og måske kommer til at bestemme for meget. Den anden er, at fondene ikke skal komme og tro, de er noget. For faktisk har de ikke ret mange penge i forhold til staten og kommunerne, når det kommer til stykket.

Men ingen af historierne er helt rigtige, mener Christian Bason, tidligere direktør i Dansk Design Center og nu medstifter af rådgivningsfirmaet Transition Collective. 

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt. Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb. Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler? Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026