Fondenes årlige bevillinger har nu rundet 32 milliarder kroner. Få overblikket her

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at de danske fonde tilsammen gav tilsagn om bevillinger for 32,2 milliarder kroner i 2022.
Det er 8,3 milliarder mere end fondene gav forrige år, og næsten dobbelt så meget, som de bevilligede til filantropiske formål i 2016.
"Det er godt, at også fonde bidrager til nye forskningsaktiviteter og alment velgørende formål - det bidrager til dansk erhvervsliv og vores civilsamfund," siger Venstres finansordfører og nuværende politiske ordfører Torsten Schack Pedersen. Han hæfter sig blandt andet ved, at en stor del af fondsmidlerne bliver i Danmark og at mange af bevillingerne går til de offentlige institutioner. "Det er godt for vores samfund, og Danmarks fremtidige velstand," siger han.
Indsigt
Sanne Kofod Olsen56 årI dag
Forperson, Ny Carlsbergfondet, rektor, Kungl. Konsthögskolan i Stockholm
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Mia Amalie Holstein41 år24. maj
Cheføkonom og underdirektør, Cepos

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode












