Nedslag fra årets Fondsforum: I er som en stolt hankat

Med moderator Nynne Bjerre Christensens ord var det "alle dem, der går rundt med en pengekasse oven på hovedet,” som var forsamlet til årets udgave af fondsforum. Over 400 deltagere fra alle landets fonde og en god del af de organisationer og selvstændige rådgivere, der lever af fondenes penge, havde meldt sig til dagen. Temaet var, hvordan fondenes kan omstille sig til at være mere bæredygtige i en tid, hvor samfundets forventninger om bæredygtighed og klimaansvar er i forandring.
For at sætte gang i debatten, havde Fondenes Videnscenter inviteret kommentatorer med udefra til at give deres besyv med. Og det viste sig at være en god ide. For som de konsekvente og meget ordentlige ”deklarationer” af alle paneldeltagernes indbyrdes relationer gav indtryk af, så er der mange økonomiske afhængighedsforhold mellem fondene og mellem fonde og bevillingsmodtagere. Og den slags relationer er ikke nødvendigvis det nemmeste afsæt for en spændstig debat.
”Der er lang vej endnu”
Indsigt
Sanne Kofod Olsen56 årI dag
Forperson, Ny Carlsbergfondet, rektor, Kungl. Konsthögskolan i Stockholm
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Mia Amalie Holstein41 år24. maj
Cheføkonom og underdirektør, Cepos

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode












