Bliv abonnent
Annonce

Novo Nordisk Fonden bevilgede ni milliarder kroner sidste år

Novo Nordisk Fonden er den primære ejer af Novo Nordisk gennem fondens datterselskab Novo Holdings.<br>
Novo Nordisk Fonden er den primære ejer af Novo Nordisk gennem fondens datterselskab Novo Holdings.
Foto: Arthur J. Cammelbeeck
7. marts 2024 kl. 07.17

Mens Novo Nordisk har brugt 2023 på at blive Europas største virksomhed, har fonden af samme navn ikke ligget på den lade side.

Alene sidste år bevilgede Novo Nordisk Fonden nemlig 9,1 milliarder kroner til 751 projekter – altså mere end to om dagen. Samtidig bliver Novo Nordisk Fonden nu kaldt verdens største.

Det oplyser fonden i en pressemeddelelse.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt. Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb. Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler? Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026