Ombudsmanden om omstridt Kosovo-fængsel: Vores tilsyn "bliver mere begrænset" end i Danmark

En væsentlig årsag til at Danmark kan oprette fængselspladser i Kosovo og stadig overholde dansk lovgivning og internationale forpligtelser er, at ombudsmanden vil kunne føre tilsyn i fængslet.
Sådan har forklaringen lydt fra blandt andre Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti, der er bag aftalen om at leje 300 fængselspladser til udvisningsdømte udlændinge i Kosovo.
En aftale, som justitsminister Mattias Tesfaye (S) kalder "banebrydende", mens flere organisationer beskriver det som “et nybrud i dansk ret”.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier















