Bliv abonnent
Annonce

Private midler skal hjælpe kulturlivet ind i klimakampen

På arkitekturbiennalen i Venedig, som åbnede i weekenden,
handler det danske bidrag Coastal Imaginaries om naturbaserede designløsninger
i kampen mod globale udfordringer som stigende havvand og stormflod. Foto:
Rasmus Hjortshøj
På arkitekturbiennalen i Venedig, som åbnede i weekenden, handler det danske bidrag Coastal Imaginaries om naturbaserede designløsninger i kampen mod globale udfordringer som stigende havvand og stormflod. Foto: Rasmus HjortshøjFoto: Rasmus Hjortshoj
24. maj 2023 kl. 05.30

Kunsten står midt i klimakampen. Kunstnere tager klimaforandringer op som tema i deres værker. Klima-aktivister bruger kendte malerier for selv at komme i rampelyset med deres sag. Og nu er museerne i al stilhed på vej fra at være en del af problemet til at blive en del af løsningen.

Den grønne omstilling i museumsbranchen er skudt på vej med en bevilling på i alt 8,6 millioner fra Augustinus Fonden til Museernes Grønne Akademi, som Organisationen Danske Museer (ODM) står bag.

Siden slutningen af sidste år har akademiet været i gang med at kortlægge museernes klimaaftryk og med at finde metoder til at bringe det ned.  

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026