Kommentar af
Hanne Leth Andersen
Hanne Leth AndersenInstruerende og målstyret pædagogik risikerer at dræbe kreativiteten for børn og unge

12. marts 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
For nylig inviterede erhvervsminister Morten Bødskov (S) sammen med tre ministerkolleger til dialogmøde for at styrke kulturen for iværksætteri blandt børn og unge. Det var med udgangspunkt i regeringens strategi 'Iværksætterland i verdensklasse.'
Det giver håb, når fire ministre inviterer repræsentanter fra hele uddannelsessystemet til videndeling og dialog. For der er brug for, at vi forstår, hvad det er, vi taler om. Fra daginstitutioner til ph.d.
Hvis børn ikke møder en kultur og nogle rollemodeller for iværksætteri og entreprenørskab, bliver det hele let til påklistrede hurraord – uden rodfæstning, som erhvervsministeren kaldte det. Iværksætteri kan man ikke styre og programmere sig til.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt
Sanne Kofod Olsen56 årI dag
Forperson, Ny Carlsbergfondet, rektor, Kungl. Konsthögskolan i Stockholm
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Mia Amalie Holstein41 år24. maj
Cheføkonom og underdirektør, Cepos

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret













