
Sigmund Lubanski skifter landdistrikter ud med kultur.
Kulturministeriet har ansat den mangeårige embedsmand ind som ny direktør for Slots- og Kulturstyrelsen.
Det oplyser ministeriet i en pressemeddelelse.
"Jeg ser frem til samarbejdet med styrelsens medarbejdere og mange interessenter, og til at bidrage til at løfte kunsten og kulturens stilling i samfundet og styrke kulturlivet i hele landet," skriver Sigmund Lubanski på LinkedIn.
Lubanski har årevis af erfaring fra forskellige ledende stillinger i staten, senest som direktør i Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Tidligere var han kontorchef i Erhvervsministeriet fra 2005 til 2021.
Sigmund Lubanski tiltræder som direktør for Slots- og Kulturstyrelsen den 1. februar 2024.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Altinget guider: Her er, hvad du ikke må overse i det nye regeringsgrundlag















