V-ordfører efter Gates-fondens besøg i Danmark: Det får betydning for fremtidige prioriteter

Står det til Venstres udenrigs- og udviklingsordfører Michael Aastrup Jensen, skal muligheden for at indgå samarbejde med store fonde tænkes mere ind i Danmarks udviklingspolitiske prioriteter. Det siger han efter at havde mødtes personligt med en topchef fra Bill og Melinda Gates Foundation.
"Jeg synes jo, det er decideret dumt ikke at gøre mere i partnerskaber, så vores penge rækker længere, og vi kan gøre mere i fællesskab,” siger Michael Aastrup Jensen.
Mødet mellem ordføreren og den amerikanske fond indgik i den række af møder med centrale samarbejdspartnere og beslutningstagere, som var linet op - først for Gates-fondens europæiske direktør Joe Cerrell og siden for fondens øverste chef, CEO Mark Suzman. De har begge været i Danmark inden for den seneste måned.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Han har ejet Altinget gennem 26 års vild medieudvikling: ”Jeg skylder Villy Søvndal evig tak”
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Kvinder bliver systematisk fravalgt i akademia. Det skyldes ikke bare barsel
- Frivillige presses ud, når kulturlivet bliver mere professionelt. Det gør kulturen mindre levende
- Rekorddonation fra danske fonde fylder FN’s madkasser
Nyhedsoverblik

Vækst i fondsmillioner går de ældres næse forbi

Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”

Jesper Olsen: Novos milliardbidrag til grøn trepart bør få en ny regering til at gentænke forholdet til fondene

Peter Mogensen: Der er ingen på Borgen, som får ideer helt af sig selv

Millionprojekt skal mindske skolefravær

Fonde øger støtten: Rekordmange unge får legat til efterskole

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier















