Vanopslagh har overtaget 50.000 utilfredse Venstre-vælgere siden valget. Hvad kan han bruge dem til?

Selvom Liberal Alliance for tiden befinder sig et godt stykke fra SVM-regeringens inderste magtcirkler, er der en hel del at fejre, når partiet lørdag mødes til det første landsmøde siden valget i november.
Her steg partiet til 7,9 procent af stemmerne. Det er partiets bedste resultat nogensinde.
Og til trods for at tingene kan gå stærkt i dansk politik, er der ikke meget, der tyder på, at fremgangen ser ud til at aftage.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt
Sanne Kofod Olsen56 årI dag
Forperson, Ny Carlsbergfondet, rektor, Kungl. Konsthögskolan i Stockholm
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Mia Amalie Holstein41 år24. maj
Cheføkonom og underdirektør, Cepos

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode












