Øget pres for ny opdeling af ministerier
2. februar 2010 kl. 21.33
Både de faglige organisationer, universiteterne og professionshøjskolerne har talt for det længe. En samling af alle de videregående uddannelser i samme ministerium.
Nu melder erhvervslivet sig også på banen med samme klare opfordring til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), som ifølge flere medier spekulerer i en større ministerrokade.
Opfordringen kommer fra to forskningsdirektører i nogle af de største og mest videnstunge danske virksomheder, medicinalkoncernen Lundbeck og industrigiganten Grundfos.
Trange vilkår for samarbejde
"I stedet for at sikre samarbejde, progression og mulighed for videreuddannelse imellem alle videregående uddannelser er der talrige eksempler på, at ministerierne tænker mest på uddannelser inden for deres eget område," skriver Peter Høngaard Andersen fra Lundbeck og Peter Elvekjær fra Grundfos i et debatindlæg i Berlingske Tidende.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
Indsigt
Inger Askehave60 årI dag
Prorektor, Copenhagen Business School, fhv. prorektor, Aalborg Universitet
Helle Mathiasen70 årI dag
Professor emerita, Institut for Naturfagenes Didaktik, Københavns Universitet
Annemarie Olsen45 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Psykologi, Københavns Universitet, bestyrelsesmedlem, Julemærkefonden

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















