Professor Helle Terkildsen Maindal fra Aarhus Universitet forsker i forebyggelse af diabetes og andre livsstilssygdomme hos gravide, og det projekt har EU's program Horizon 2020 besluttet at støtte med en halv million kroner.
Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Helle Terkildsen Maindal arbejder for at gøre informationer og ydelser lettere tilgængelige for målgruppen, så denne kan træffe informerede valg og bedre muligheder for at føre et sundt liv. Det vil blandt andet ske gennem en digital platform, hvor målgruppen lettere kan komme i kontakt med sundhedsprofessionelle fra sundhedsvæsenet.
Bevillingen fra Horizon 2020 er en del af en samlet pulje på 35 millioner kroner til forskning og innovation fordelt over hele unionen.
- CBS-forskere: Det er på tide, vi gentænker samarbejdet med afrikanske universiteter
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Det er problematisk, når politikere skaber indtryk af, at forskningen viser noget andet, end den faktisk gør
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger



























