Ahlers vil gøde jorden for investeringer i kunstig intelligens

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
27. november 2018 kl. 05.10
Man skal være klar til at sige nej til de projekter, der ikke har tilstrækkelig høj kvalitet. Men hvis man følger de ret simple regler, kan seed money godt være med til at fremme en udvikling.
Jens Oddershede
Formand, Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd
Man skal aldrig sige, at 295 millioner kroner ikke er mange penge.
Sådan sagde forskningsminister Tommy Ahlers (V) fredag til høring om kunstig intelligens på Christiansborg. Det var et svar til dem, der har kritiseret regeringen for ikke at være ambitiøs nok med midlerne på næste års forskningsreserve.
Her er 80 millioner øremærket til AI-forskning under Danmarks Frie Forskningsfond, mens der er 215 millioner til nye teknologiske muligheder hos Innovationsfonden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
- CBS-forskere: Det er på tide, vi gentænker samarbejdet med afrikanske universiteter
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Det er problematisk, når politikere skaber indtryk af, at forskningen viser noget andet, end den faktisk gør
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger
























