Bliv abonnent
Annonce
Om  
Michael Kemp

Ny professor i Region Sjælland kæmper mod bakterier til fare for patienter

"Der er så meget, vi ikke forstår om de her bakterier. Eksempelvis hvordan de er i stand til, i vores hospitalsmiljø, at overføre deres resistente egenskaber til andre typer bakterier," udtaler professor Michael Kemp, der vil tage kampen op mod multiresistente bakterier, som udgør en alvorlig risiko for patienter.
"Der er så meget, vi ikke forstår om de her bakterier. Eksempelvis hvordan de er i stand til, i vores hospitalsmiljø, at overføre deres resistente egenskaber til andre typer bakterier," udtaler professor Michael Kemp, der vil tage kampen op mod multiresistente bakterier, som udgør en alvorlig risiko for patienter.Foto: Region Sjælland
25. april 2024 kl. 14.07

Overlæge Michael Kemp har gjort det til sin hjertesag at finde metoder, der kan begrænse eller stoppe spredningen af multiresistente bakterier på landets hospitaler.

Det får han nu muligheden for som ny professor ved Klinisk Mikrobiologisk Afdeling på Sjællands Universitetshospital (SUH) og Institut for Klinisk Medicin på Københavns Universitet.

Det oplyser Region Sjælland i en pressemeddelelse.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026