Jørgen Kjems
Michael TheisenProfessor skal stå i spidsen for forskning mod coronavirussygdommen
Professor Ali Salanti fra Institut for Immunologi og Mikrobiologi på Københavns Universitet skal lede et forskerhold, som skal udvikle en vaccine mod den smitsomme coronavirus.
Det skriver universitetet i en pressemeddelelse.
Forskningsprojektet har modtaget en bevilling fra EU på 20 millioner danske kroner og fra Carlsbergfondet på 25 millioner kroner. EU-midlerne går primært til produktion, mens midlerne fra Carlsbergfondet også omfatter udvikling og forskning.
"Vi håber, at vi inden for 12 måneder kan have gennemført de første kliniske forsøg. Det bliver også det første såkaldte proof of principle for vores vaccineteknologi. Det er en bro fra laboratoriet til klinisk udvikling, hvor vi skal vise, at vaccinen virker og er sikker i mennesker," siger Ali Salanti i pressemeddelelsen.
Gruppen består af protein-, vaccine- og diagnostikforskere fra Aarhus Universitet, Københavns Universitet og Statens Serum Institut, oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Professor Jørgen Kjems er gruppeleder ved Aarhus Universitet, mens professor Michael Theisen er gruppeleder på Statens Serum Institut.
- CBS-forskere: Det er på tide, vi gentænker samarbejdet med afrikanske universiteter
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Det er problematisk, når politikere skaber indtryk af, at forskningen viser noget andet, end den faktisk gør
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger


























