Bliv abonnent
Annonce
Christoffer Aagaard Melson
svarer
Sophie Løhde

Christoffer Aagaard Melson (V) spørger indenrigs- og sundhedsministeren, Sophie Løhde, bemærkningerne til lovgivningen om Digital Sundhed Danmark skal forstås sådan, at private virksomheder, der leverer løsninger til sundhedsvæsenet i forhold til f.eks. hjemmebehandling og skærmbesøg, fortsat vil have mulighed for at gøre dette, hvis de lever op til de af Digital sundhed Danmark fastsatte funktionskrav, og leverer produkter til en konkurrencedygtig pris og kvalitet


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

L 44, Spørgsmål 7
Ministeren bedes bekræfte, at bemærkningerne til lovgivningen om Digital Sundhed Danmark skal forstås sådan, at private virksomheder, der leverer løsninger til sundhedsvæsenet i forhold til f.eks. hjemmebehandling og skærmbesøg, fortsat vil have mulighed for at gøre dette, hvis de lever op til de af Digital sundhed Danmark fastsatte funktionskrav, og leverer produkter til en konkurrencedygtig pris og kvalitet.

Svar fra onsdag den 26. november 2025
Jeg kan bekræfte, at Digital Sundhed Danmark skal løse sine opgaver gennem en strategisk anvendelse af private leverandører. Intentionen er således, at der i vid udstrækning fortsat skal anvendes private leverandører til at drifte og udvikle digitale løsninger i sundhedsvæsnet. Som det fremgår af lovforslagets bemærkninger vil dette bl.a. ske ved, at organisationen indkøber løsninger, både hvor gode løsninger allerede er tilgængelige på markedet, og hvor der kan efterspørges nye løsninger på markedet.

Digital Sundhed Danmark skal som led heri også være i stand til selv at udvikle eller bidrage til udviklingen af udvalgte løsninger, hvor de ikke allerede findes på markedet – fx i samarbejde med private leverandører. Som det fremgår af lovforslagets bemærkninger skal egenudvikling af løsninger i Digital Sundhed Danmark først ske efter en grundig markedsafdækning. På den måde kan private leverandører også få mulighed for at bidrage til udviklingen af nye løsninger i Digital Sundhed Danmark.

Med den nationale planlægningskompetence (L 44) kan indenrigs- og sundhedsministeren stille fælles krav til anvendelsen af digitale løsninger i sundhedsvæsenet og fastsætte fælles standarder.

I nogle tilfælde vil der være tale om at fastsætte rammerne for digitale løsninger, som aktører i sundhedsvæsenets skal stille til rådighed. I de tilfælde kan aktører i sundhedsvæsenet frit vælge leverandør, så længe den valgte løsning lever op til de fælles krav til fx minimumsfunktionalitet og at kunne tale sammen med øvrige fælles digitale løsninger og den fælles digitale infrastruktur.

I udvalgte tilfælde kan ministeren stille krav om, at alle aktører i sundhedsvæsenet skal anvende en fælles løsning eller infrastruktur, som fx stilles til rådighed i Digital Sundhed Danmark, med henblik på at sikre et mere sammenhængende sundhedsvæsen for borgere og medarbejdere. En sådan løsning vil også kunne udvikles af private leverandører og stilles til rådighed af Digital Sundhed Danmark.

Formålet med at stille krav om anvendelse af fælles løsninger kan fx være at understøtte samarbejdet på tværs af sektorer om borgernes behandling og forløb.
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026