
18. august 2025 kl. 02.00

Sirius – 75 år med slædehunde, kammeratskab og arktiske eventyr
Simon Flening (red.)
Gads Forlag. 338 sider. Udkom 18. august 2025.
Enhver, der har set Grønlands smukke, men nådesløse isørken, fornemmer, at det må kræve en særlig viljestyrke at slide sig igennem, holde isbjørne og polarulve på afstand og i det hele taget overleve flere måneders slædekørsel i det snehvide ingenting.
Ikke desto mindre er det, hvad Siriuspatruljens slædeførere har gjort i de sidste 75 år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Afghanistan-udredning

Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle

















