Bliv abonnent
Annonce

Opgør med landbrugspolitikken og regionalpolitikken i EU


Den nuværende landbrugspolitik er en skamplet på EU-samarbejdet, den er alt for dyr, den er ineffektiv og forurenende og har urimelige fordelingspolitiske virkninger både i forhold til den 3. verden og internt i EU, sådan lyder det i et notat fra SF om partiets visioner for Europas fremtid.

SF har på et pressemøde netop skitseret det grundlag, som de anbefaler regeringen at møde frem med til regeringskonferencen, når den nye EU-traktat skal forhandles.

Partiformand Holger K. Nielsen:

”Vi skal have et opgør med landbrugspolitikken og regionalpolitikken. Landbrugspolitikken skal reformeres så den rettes mod den nye østeuropæiske medlemslande, og regionalpolitikken skal styrkes”.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026