Aktindsigt afslører: Centrale udgifter blev udeladt, da partier sagde ja til milliardindkøb af jordbaseret luftforsvar

12. december 2025 kl. 05.00
Danmarkshistoriens suverænt største indkøb af militært isenkram risikerer at blive dyrere, end hvad politikerne fik at vide, da de i september besluttede at spendere 58 milliarder kroner alene til anskaffelse af jordbaseret luftforsvar.
En aktindsigt afslører nemlig, at Forsvarets indkøbere i beregningerne af de samlede levetidsomkostninger ikke har medregnet udgifterne til at opdatere og opgradere systemerne, når der bliver brug for nyt software eller hardware i løbet af systemernes forventede 30-40 år lange levetid.
Flere forsvarspolitikere erindrer ikke, at Forsvaret gjorde opmærksom på, at opdateringsudgifterne ikke var indregnet, da forsvarsforligskredsen på halvanden time, på et aftenmøde den 11. september, besluttede det store indkøb.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab















