DF får ny forsvarsordfører

Dansk forsvarspolitik mister en af sine mest markante og udskældte stemmer, idet Dansk Folkepartis Marie Krarup ikke længere skal være partiets forsvarsordfører. Den post skal fremover varetages af partifællen Jeppe Jakobsen, der også er sit partis ældreordfører, hjemmeværnsordfører og veteranordfører. 30-årige Jeppe Jakobsen har plads i forsvarsudvalget og blev valgt i Sjællands Storkreds til Folketinget i 2015.
Den nye ordfører var soldat i Gardehusarregimentet fra 2008 til 2010 og er uddannet sergent fra Hærens Sergentskole i Sønderborg og sekondløjtnant fra Hærens Officersskole.
Den sprogofficeruddannede Marie Krarup skal fremover være med til at opruste partiets profil på udlændinge- og integrationsområdet. Med højst ni måneder til næste folketingsvalg sætter Dansk Folkeparti nemlig ekstra kræfter ind på udlændinge- og integrationsområdet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med














