Kun tre har søgt norske ambassadørposter i Kyiv og Moskva

2. december 2024 kl. 12.12
Helene Sand Andresen har været Norges ambassadør i Kyiv siden 2023. Hun skal nu afløses på posten. Det gælder også ambassadør Robert Kvile, der er i Moskva og har været der siden 2022.
Ambassadørposterne i Ukraine og Rusland er blandt de 24 stillinger, der nu er oppe at vende i det norske udenrigsministerium.
Til rollen som ambassadør i Athen er der 33 ansøgere. Til rollerne som ambassadør i Kyiv er der tre, og det samme antal har ansøgt om at lede ambassaden i Moskva.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med














