Lynåbning af USA-kontor i Nuuk

Allerede i næste uge vil repræsentanter fra USA's danske ambassade i København komme til Nuuk i Grønland for at se på lokaler til den faste amerikanske repræsentation i Grønland, som den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo i sidste uge annoncerede, at USA vil åbne.
For mens diplomatisk arbejde traditionelt har ry for at være langtrukkent, så bliver det ikke tilfældet med etableringen af den amerikanske repræsentation. Den vil sandsynligvis slå dørene op i Nuuk allerede i sensommeren i år.
USA har også allerede fundet den diplomat, som skal stå i spidsen for den kommende faste amerikanske tilstedeværelse i Grønland. Det bliver Sung Choi, der i dag er første ambassadesekretær på den amerikanske ambassade i København og politisk medarbejder med ansvar for forsvars- og sikkerhedspolitik samt Arktis og Grønland. Det annoncerede USA's ambassadør til Det Danske Kongerige, Carla Sands, da hun tirsdag holdt tale i Nuuk ved konferencen Future Greenland.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"















