Bliv abonnent
Annonce

Millionregning for undersøgelse af regnskabsrod

Forsvarsminister Trine Bramsen ved fremlæggelsen af sin plan for oprydning efter regnskabsrodet i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse 10. december sidste år.
Forsvarsminister Trine Bramsen ved fremlæggelsen af sin plan for oprydning efter regnskabsrodet i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse 10. december sidste år.Foto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix
2. april 2020 kl. 05.00

Oprydningen efter regnskabsrodet i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse kommer sandsynligvis til at koste langt mere, end der er mistanke om, at der er blevet svindlet for.

Det står klart, efter at Forsvarsministeriet nu har fundet det revisionsfirma og det advokatfirma, som skal stå for de eksterne undersøgelser, som forsvarsminister Trine Bramsen (S) har valgt skal gennemføres, oven på at regnskabsrodet kom til offentlighedens kendskab i december sidste år.

Regningen alene for de to eksterne undersøgelser ser lige nu ud til at lande på 3,5 millioner kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026