Partier vil have Folketinget til at finde advokatfirma til granskning af våbensag

6. oktober 2023 kl. 05.00
Folketingets granskningsudvalg bør stå for at finde de advokater, som skal gennemføre undersøgelsen af den såkaldte våbensag, hvor daværende forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen og hans ministerium i januar i år gav Folketinget urigtige oplysninger i forbindelse med et milliardindkøb af israelske våben til det danske forsvar.
Samtidig bør det være granskningsudvalget - og ikke Forsvarsministeriet - som advokaterne undervejs i arbejdet kan spørge om hjælp til eksempelvis at finde dokumenter og andet, der kan være relevant i undersøgelsen af sagen.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Nato-udenrigsministermøde i Helsingborg
Bog fra Jakob Ellemann




















