S vil sætte fart på skibsbyggeri

På side 7 i aftalen om forsvarsforliget for 2018-2023 fra 30. januar 2018 står der, at der skal bygges fem nye såkaldte flerformålsskibe til Forsvaret. Skibe, som skal kunne løse både miljøopgaver og bevogtningsopgaver i de indre danske farvande.
Selve opgaven med at få skibene bygget er dog ikke kommet ud over rampen endnu. Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har hverken lavet markedsundersøgelser eller sendt opgaven i udbud, sådan som man normalt ville gøre med indkøb af den kaliber. Ja, opgaven er ikke engang sendt fra Forsvarsministeriets departement på Holmens Kanal i det indre København til FMI i Ballerup.
Men det vil Socialdemokratiet nu lave om på. Det skal være en del af Forsvarets bidrag til at stimulere dansk erhvervsliv oven på coronakrisen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde















