Bliv abonnent
Annonce

Særligt fire ting springer i øjnene ved USA’s Patriot-tilbud til Danmark

Tyskland er et af de lande, som allerede har det amerikanske Patriot-system.
Tyskland er et af de lande, som allerede har det amerikanske Patriot-system.Foto: Falk / Wikimedia Commons
3. september 2025 kl. 05.00

En af deltagerne i kampen om at levere langtrækkende jordbaseret luftforsvar til Danmark for milliarder af kroner, viste i fredags sin hånd. Det var virksomhederne bag det amerikanske Patriot-system, der var nødt til at bekende kulør og afsløre, hvad de konkret tilbyder os, og ikke mindst hvad vi skal betale for det. 
 
Og her er der tale om interessante oplysninger, der afslører, at Danmark bliver tilbudt to systemer med i alt seks launchere og en mindre pakke missiler til en samlet pris på 54 milliarder kroner. 

{{toplink}}
Læs også

 
Mens de andre deltageres tilbud er kommercielt fortrolige, så bliver detaljerne ofte lagt offentligt frem, når USA tilbyder andre lande at købe eksempelvis amerikanske kampfly, droner eller luftforsvar.  
 
Der er nemlig ofte tale om såkaldte “Foreign military sales”, hvor det er den amerikanske regering, der formelt er sælgeren. Derfor skal det amerikanske udenrigsministerium godkende salget og informere kongressen, hvorefter oplysningerne bliver offentliggjort. 

Ordentligt nøk op ad

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026