Se pressemødet: Den maritime sektor skal understøtte forsvarets løbende behov
19. august 2022 kl. 10.30
Det danske søværn skal i de kommende omkring 20 år have nye krigsskibe for en samlet værdi af op mod 40 milliarder kroner. Det vil regeringen bruge som løftestang til at styrke den danske maritime industri ved at skibene bliver designet og bygget i Danmark.
Forsvarsminister Morten Bødskov lancerede derfor torsdag et nyt såkaldt nationalt partnerskab for det maritime område med deltagelse af en række centrale aktører. Se hele pressemødet øverst.
Partnerskabet skal arbejde for en stærkere forsyningssikkerhed for det danske forsvar og på samme tid udnytte det enorme potentiale, der i regeringens optik er i den danske maritime sektor til at understøtte Forsvarets løbende behov.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med














