Ukraine modtager Danmarks største civile støttepakke nogensinde

Da udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen 12. september besøgte Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, havde han – ud over de sædvanlige støttende ord – Danmarks hidtil største landeprogram med under armen.
Det oplyser Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.
Landeprogrammet, der har fået navnet Ukraine Transitionsprogram (UTP), er på 2,8 milliarder kroner, der skal videreføre og styrke den civile dimension af den danske støtte til det krigshærgede land.
”Vi skal sørge for, at midlerne til Ukraine samlet trækker i den rigtige retning, nemlig et frit Ukraine godt på vej mod det europæiske fællesskab. Derfor samler vi nu alle danske genopbygningsindsatser samt reform- og demokratiindsatser i ét ukrainsk transitionsprogram,” siger Lars Løkke Rasmussen.
Ifølge Udenrigsministeriet skal det nye landeprogram have særligt fokus på tre områder:
- At opbygge det ukrainske samfunds modstands- og sammenhængskraft; at imødekomme befolkningens akutte behov, herunder støtte til tidlig genopbygning og humanitær bistand.
- At understøtte energisikkerhed, grøn omstilling samt bæredygtig og retfærdig vækst.
- At fremme reform og EU-tilnærmelse med støtte til konsolidering og udvikling af demokratiske institutioner.
Ifølge Lars Løkke er det nemlig vigtigt, at Danmark yder støtte til Ukraine på den lange såvel som den korte bane.
”På den korte bane er det afgørende, at vi i Europa øger vores militære støtte og giver Ukraine de bedste kort på hånden. Derfor intensiverer vi også samarbejdet mellem danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. På den lange bane skal vi hjælpe Ukraine med genopbygning og reformer på vej mod EU,” siger Lars Løkke Rasmussen.
Ukraine er den største modtager af dansk udviklingsbistand, og landet har siden fuldskalainvasionen i 2022 modtaget 74,4 milliarder kroner i både militær og civil støtte.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"



















