Om
Thomas Rohden
Chris Bjerknæs
Thomas Rohden
Chris BjerknæsUngdomspolitikere stifter forening med kritisk syn på Kina
7. februar 2020 kl. 08.43
Den radikale ungdomspolitiker Thomas Rohden er gået i front med at stifte Dansk Kina-Kritisk Selskab, der 6. februar afholdt sin første generalforsamling. Her blev han valgt som formand for den nystiftede forening.
Årsagen til stiftelsen er ifølge Thomas Rohden det, han opfatter som Kinas stigende indflydelse på Danmark
"Jeg er personligt utroligt frustreret over situationen i Kina, men også situationen i verden, hvor kineserne hele tiden prøver at indføre censur og kontrollere andre lande, hvis noget går imod Kinas interesse. En verden, der er styret af kinesiske interesser, er en ufri verden", siger Thomas Rohden til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
Nyhedsoverblik
Bog fra Jakob Ellemann
















