
21. december 2022 kl. 16.03
Fra 1. januar 2023 er det Lars Skytte Jørgensen, der skal sætte dagsordenen for energiforsyning i Nordjylland.
Det skriver Aalborg Forsyning i en pressemeddelelse.
Som ny energiforsyningschef i Aalborg Forsyning får han blandt andet til opgave at håndtere den store vækst inden for fjernvarme.
"Aalborg Forsyning er i gang med en utrolig spændende transformation både med den grønne omstilling af energiforsyningen, men også med etableringen af et grønt testcenter og hele udviklingen af Norbis Park. Det er inspirerende, og det vil jeg meget gerne være en del af,” siger Lars Skytte Jørgensen
Lars Skytte Jørgensen er uddannet rørsmed og maskiningeniør og har desuden flere uddannelsesforløb inden for ledelse.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"



















