Affaldsforeningen: Offentligt, privat – eller samarbejde?

Af Jacob Hartvig Simonsen
Direktør i Dansk Affaldsforening
Karin Klitgaard fra DI mener, at svaret er langvarige udbud. Det kan lyde harmløst, men det er det ikke.
Privat monopol på affaldsopgaver?
Forslaget går på, at kommunerne fortsat skal have ansvaret for, at opgaven løses, men at de samtidig skal være forpligtede til at indgå langvarige kontrakter med private leverandører om at få opgaven løst.
Det er det samme som at tildele private leverandører monopol i kontraktperioden. I udlandet ser vi kontraktperioder på 20-25 år, og nogle gange helt op til 30 år, når affaldsopgaverne skal løses gennem udbud.
Send dit indlæg til stevnhoved@altinget.dk
Jeg ønsker fokus på bolden: Løsningen af opgaven, herunder hvordan vi bedst muligt sikrer udnyttelsen af ressourcerne i affaldet.
Jacob Hartvig Simonsen
Dansk Affaldsforening
Fasthold fokus på den dobbelte bundlinje
Hvis perioden er kortere, er det vanskeligt for private parter at påtage sig de investeringer og den risiko, der skal til – lyder argumentet.
Hvis jeg forstår det rigtigt, ønsker DI således at udskifte det offentlige non-profit monopol, der har den dobbelte bundlinje i fokus (økonomisk effektivitet og samfundsnytte i form af miljø, klima og ressourceeffektivitet), med et privat monopol, der har profit og afkast til ejerne som hovedformål.
Hvis jeg forstår det rigtigt, ønsker DI således at udskifte det offentlige non-profit monopol, der har den dobbelte bundlinje i fokus, med et privat monopol, der har profit og afkast til ejerne som hovedformål.
Jacob Hartvig Simonsen
Dansk Affaldsforening
Lad os undgå skyttegravskrig
Det har jeg vanskeligt ved at se fidusen i. Det, jeg lagde op til i mit debatoplæg, var netop, at vi undgik en skyttegravskrig. Jeg ønsker fokus på bolden: Løsningen af opgaven, herunder hvordan vi bedst muligt sikrer udnyttelsen af ressourcerne i affaldet.
Her er en stor barriere, at det ikke er muligt for offentlige og private aktører at arbejde sammen om opgaverne.
De barrierer skal vi have fjernet. Vi skal kunne samarbejde om at skabe de bedst mulige løsninger for borgere og virksomheder i Danmark. Det vil igen sikre, at vi kan udnytte vores førerposition på affaldsområdet til at skabe vækst, arbejdspladser og systemeksport for danske private virksomheder.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
Nyhedsoverblik

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet















