
Fra 1. maj får Altinget Energi og Forsyning ny redaktør, når journalist Andreas Arp overtager ansvaret for dækningen af de to store politikområder.
Andreas Arp er i dag redaktør på Altinget Fødevarer, hvor han siden 2021 har dækket politik om landbrug, fiskeri og fødevaresektoren i øvrigt - i den seneste tid blandt andet med fokus på debatten om en CO2-afgift på landbruget og grøn omstilling af sektoren.
Andreas Arp har desuden indtil for nylig været medredaktør på Altinget Maritim og med til at starte mediet op.
Den kommende redaktør ser frem til at dække politiske spørgsmål om alt fra genanvendelse, grøn strøm og atomkraft til sikring af rent drikkevand, debatten om biomasse som bæredygtigt alternativ og kampen om Danmarks areal.
"Vi taler meget om den grønne omstilling, men på energi- og forsyningsområdet har omstillingen længe været virkelighed. Sektoren har allerede erfaringer med de udfordringer og muligheder, der opstår, når de flotte ord skal blive til alt fra vedvarende energi på land og på havet til brintrør og biogasanlæg. Det er ikke kun en teknisk diskussion, men også en debat med svære politiske afvejninger, og det ser jeg frem til at dække tæt," siger Andreas Arp.
Han overtager posten som redaktør på Altinget Energi og Forsyning efter en intern rokade.
Den hidtidige redaktør på Energi og Forsyning, Morten Øyen, vikarierer i en periode som nyhedsredaktør på Altingets redaktion og vil derefter hellige sig opgaven som klimaredaktør.
For at gøre det ekstra indviklet har journalist Simon Friis Date siden 1. februar dækket ind for Morten Øyen på Energi og Forsyning, men fra 1. maj overtager Andreas Arp altså fast posten.
Ny fødevareredaktør efter Andreas Arp bliver Dorte Ipsen Boddum.
Andreas Arp er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i januar 2021 og har været ansat på Altinget siden februar 2019, hvor han kom ind som praktikant på blandt andet klimaredaktionen.
Han har plads på Altingets redaktion nær Christiansborg og er åben for tips og kaffeaftaler. Andreas Arp kan kontaktes på arp@altinget.dk.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"
Nyhedsoverblik

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"



















