
Forberedelserne til COP27 i Egypten i november er allerede i fuld gang, og i maj måned kommer næsten 50 klimaministre til Danmark for at forberede topmødet.
Det skriver klima, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) på twitter.
Mødet er det såkaldte "May Ministerial", og Danmark skal være værter sammen med Egyptens udenrigsminister Sameh Shoukry og den britiske COP26-formand.
Ministeren oplyser, at klimaministrene skal drøfte de aftaler, der blev indgået ved COP26 i Glasgow - den såkaldte Glasgow Climate Pact. Aftalen indebærer blandt andet klimafinansering til udviklingslande og et løfte om at reducere gabet mellem de nuværende klimareduktionspolitikker og målet fra Parisaftalen på at begrænse den globale stigning i gennemsnitstemperatur til 1,5 grader.
Reduktionsmålene kræver særligt forpligtelser fra verdens store udledere, mener Dan Jørgensen.
"Det har for Danmark været meget vigtigt, at de reduktionsmål, som specielt de store udledere i verden har meldt ind, ikke er ambitiøse nok. Der skal nogle helt andre mål og nogle større forpligtigelser på bordet," fortæller Dan Jørgensen til Ritzau i følge Berlingske.
Mødet finder sted 12. og 13. maj i København.
Honored to share that 🇩🇰 will host #MayMinisterial with @AlokSharma_RDG and Egypt's #SamehShoukry on May 12th and 13th! Climate ministers from all over the world will discuss the outcome of the Glasgow Climate Pact and hopefully ensure the first ambitious steps toward COP27 🌍
— Dan Jørgensen (@DanJoergensen) April 7, 2022
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"





















