Dansk Energi: Farvel til grundbeløbet kræver målrettet indsats

Foto: /ritzau/Bax Lindhardt
6. februar 2018 kl. 03.00
Selvfølgelig er der et investeringsbehov. Men det bliver udløst, hvis man ophæver de bindinger, der i dag hindrer fjernvarmeselskaberne i at foretage investeringerne.
Kim Mortensen
Direktør, Dansk Fjernvarme
Inden årets udgang er der brug for en målrettet indsats for at forsvare en lille gruppe fjernvarmekunder mod meget dyre varmeregninger.
Det er en af konklusionerne i en ny analyse fra Dansk Energi. Interesseorganisationen har regnet på, hvad der sker med fjernvarmesektoren, når grundbeløbet bortfalder 1. januar 2019.
Deres beregninger viser nemlig, at færre end 20.000 fjernvarmekunder vil ende med en regning, der er højere, end hvis de havde et individuelt gasfyr.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Hanne Storm Edlefsen48 årI dag
Tiltrædende seniorrådgiver (1/1), Concito, Medlem af fonden Baltic Energy Island, medlem af advisory board for Klimafolkemødet
Lars Bonderup Bjørn57 årI dag
Adm. direktør, EWII, formand, Center Danmark, forfatter

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet













