DI og klimapartnerskab: Udfas kul i Nordjylland og udnyt overskudsvarmen

Michael Lundgaard Thomsen
Direktør, Aalborg Portland, formand Hirtshals Havn, formand for regeringens klimapartnerskab for energitung industri
Troels Ranis
Vicedirektør, Dansk Industri, direktør, DI Energi
Det kræver en ekstraordinær indsats, hvis vi skal reducere udledningen af CO2 med 50-54 procent, som et flertal i Folketinget har aftalt.
Den energiintensive industri vil gerne være aktive medspillere. Der arbejdes intensivt på at gennemføre omstillingen væk fra fossil energi. Alt fra elektrificering og energieffektiviseringer over biogas til CO2-fangst er i spil og nødvendigt for at få succes med de grønne ambitioner.
Et stort skridt frem
Samtidig har industrien en stor portion CO2-fri overskudsvarme, som kan udnyttes til fjernvarme. For eksempel leverer Aalborg Portland allerede grøn varme til over 30.000 aalborgensere. Og virksomheden kan snildt levere det dobbelte, hvis forudsætningerne er tilstede. Det vil svare til 60 procent af det samlede forbrug af fjernvarme og fortrænge mere end 335.000 tons CO2.
Ambitionen for klimapartnerskabet for energiintensiv industri er at gøre industrien til den mest klimavenlige i verden.
Michael Lundgaard Thomsen og Troels Ranis
Hhv. formand for klimapartnerskabet for energiintensiv industri og branchedirektør, DI
Venstre og Konservative har foreslået at udfase kul på Nordjyllandsværket senest i 2025. Og det kan godt lade sig gøre, lyder meldingerne fra værkets direktør Jesper Høstgaard-Jensen.
En hurtigere udfasning af kulforbruget på Nordjyllandsværket kan levere en årlig CO2-reduktion på omkring 0,7 millioner tons allerede i 2025. Det vil være et stort skridt frem for den grønne omstilling. CO2-udledningen fra Nordjyllandsværket svarer til halvdelen af udledningen fra alle danske boliger på naturgas.
Kræver alternativ
Men det kræver naturligvis et alternativ, og her er overskudsvarmen fra industrien et naturligt valg og et billigt alternativ. I klimapartnerskabets sektorkøreplan til regeringen har vi peget på, at sektoren står klar med en række projekter til udnyttelse af mere overskudsvarme.
Derfor vil vi opfordre politikerne til at få den endelige aftale om overskudsvarme på plads og sørge for ikke at pålægge virksomhederne varmeforsyningslovens firkantede regler for varmeproducenter.
Ambitionen for klimapartnerskabet for energiintensiv industri er at gøre industrien til den mest klimavenlige i verden og sikre langsigtet vækst, beskæftigelse og produktion i Danmark. Det er en målsætning, som vi stadig arbejder for.
Så fjern kullet fra Nordjyllandsværket og sæt CO2-fri overskudsvarme ind i stedet.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud


















