Bliv abonnent
Annonce

EU-politikere giver grønt lys til Dan Jørgensen som kommissær

Dan Jørgensen var tirsdag igennem tre timers høring i Europa-Parlamentet. Høringen gik så godt, at danskeren efterfølgende har fået grønt lys til at blive udpeget som EU's energi- og boligkommissær. 
Dan Jørgensen var tirsdag igennem tre timers høring i Europa-Parlamentet. Høringen gik så godt, at danskeren efterfølgende har fået grønt lys til at blive udpeget som EU's energi- og boligkommissær. Foto: Philippe BUISSIN
5. november 2024 kl. 19.07

BRUXELLES: Dan Jørgensen er et skridt nærmere posten som EU's energi- og boligkommissær.

Danskerens præstation under sin kommissærhøring tirsdag var nemlig så overbevisende, at koordinatorerne og udvalgsformændene i Europa-Parlamentets Energiudvalg og Beskæftigelsesudvalg har givet grønt lys til, at Dan Jørgensen kan udnævnes til kommissærposten. 

Det erfarer Altinget på baggrund af flere kilder.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026