Lise Coermann Mathiesen
Søren Bank
Lars Aagaard MøllerHer er Ungeklimarådets nye medlemmer
Ungeklimarådets 14 nye medlemmer er fundet.
Det skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.
Medlemmerne skal de næste to år stå for klimarådgivning og udvikling af grønne anbefalinger til klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) og repræsentere ungdommens forskelligartede stemmer i klimadebatten.
"Sammen med 13 dygtige unge er jeg blevet udpeget til at sidde i Ungeklimarådet de næste to år. Sammen skal vi repræsentere de unge i klimadebatten, og komme med rådgivning og grønne anbefalinger til klima- energi- og forsyningsministeren. Jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang og møde jer derude i virkeligheden," skriver Katrine Strange, som er et nyt medlem af Ungeklimarådet, på Linkedin.
De nye medlemmer er udpeget på baggrund af en ambition om en bred sammensætning af blandt andet geografi, køn, uddannelsesretning og beskæftigelse.
De afgående medlemmer af Ungeklimarådet har udpeget halvdelen af de nye medlemmer på baggrund af en åben ansøgning. Den anden halvdel er udpeget af Dansk Ungdoms Fællesråd, som har bistået Ungeklimarådet i at udpege medlemmer fra danske ungdomsorganisationer.
Ungeklimarådets nye medlemmer er:
Medlemmer udpeget på baggrund af åben ansøgning
- Anna Færch Hansen, advokatfuldmægtig hos Horten
- Benjamin Bøgen Pedersen, studerer International Business på Copenhagen Business School
- Bjarke Bjørch-Haderup, studerer Miljøledelse og Policy ved Lunds Universitet
- Ida Lærke Holm, programmedarbejder hos klimafonden KR Foundation
- Kathrine Strange, ansat ved Havhøst
- Sara Færch Hansen, arbejder med egenkapitalinvesteringer inden for bæredygtighed
- Linea Sveistrup, studerer politik og forvaltning ved Roskilde Universitet
Medlemmer udpeget af Dansk Ungdoms Fællesråd efter indstilling af danske ungdomsorganisationer
- Gorm Nissen, Den Grønne Ungdomsbevægelse
- Ida Kildsgaard Larsen, KFUM og KFUK Danmark
- Jeanette Andersen, Fagbevægelsens Ungdom
- Lise Coermann Nygaard, Dansk Ungdoms Fællesråd
- Sebastian Schwartz, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom
- Søren Bank, Landbo Ungdom
- Wilhelm Ditlev Christian Thomsen, Konservativ Ungdom
Indsigt
Mads Toftegaard Madsen58 årI dag
Kommunaldirektør, Fredensborg Kommune
Louise Groth-Michelsen51 år27. maj
Projektleder, TryghedsGruppen
Ole Thybo Thomsen64 år27. maj
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
















