Hjort: Vi kan ikke forbyde køb af Huawei-udstyr

I New Zealand og Australien har myndighederne forbudt landenes teleselskaber at købe udstyr hos det omstridte kinesiske selskab Huawei til etablering af 5G-netværk. Samme muligheder har de danske myndigheder og politikere ikke. Herhjemme vil det kræve en helt ny lovgivning, forklarede forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) ved et samråd i Folketingets Forsvarsudvalg tirsdag.
Efter at TDC havde købt udstyr til sit 4G-netværk hos Huawei og udliciteret driften af samme netværk til Huawei, vedtog Folketinget i 2015 den såkaldte NIS-lov, der gav myndighederne udvidede beføjelser til at få indsigt i aftaler mellem teleskaber og udstyrsleverandører. Men loven giver ikke mulighed for direkte at forbyde teleselskaberne at købe udstyr hos en specifik producent, sådan som andre lande har gjort det med Huawei, der mistænkes for at have meget tætte bånd til kinesiske efterretningstjenester samt det kinesiske forsvar.
"NIS-loven giver efter juristernes vurdering ikke anledning til at forbyde et selskab. Men vi har i lovgivningen ret til at være helt inde i det tekniske i de her systemer og have fuldt indblik i, hvad der foregår," forklarede forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















