
Siden Joy Mogensen i august trak sig som minister har hun skiftet politisk bane fra Borgen til energisektoren., og byttet kultur ud med kampen for grøn og digital omstilling. Det har hun cementeret med en sejrrig valgkamp som ny repræsentant hos energi- og fiberselskabet Andel, oplyser koncernen.
Den tidligere minister er blevet stemt ind for de næste fire år i repræsentantskabet sammen med 38 andre kandidater fra Roskilde, Sorø, Solrød, Slagelse og Odsherred.
Hun har dermed formået at sikre sig en plads i et rekordstort kandidatfelt med i alt 133 kandidater til 39 pladser i repræsentantskabet. De skal sammen med Andels I alt 137 medlemmer fordelt på 15 kommuner i den kommende periode sikre indflydelse på Andels arbejde med grøn omstilling og digital ligestilling.
Joy Mogensen får således til opgave at repræsentere vores 400.000 andelshavere og medvirke til at afspejle synpunkter og udvikle virksomheden, energisystemet og den grønne omstilling af samfundet. Som repræsentant har hun nu desuden også selv mulighed for at stille op til valg i Andels bestyrelse.
Hun indtræder i repræsentantskabet med ledelseserfaring og indsigt fra både politisk regi og erhvervslivet, som hun kan trække på for at øge den grønne indflydelse og fælles front. Hun kan foruden sin ministerkarriere blandt andet trække på sin indsigt og kompetencer som tidligere konsulent for Rambøll og Teknologisk Institut.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud



















