
Vi skal gøre tingene sammen. Det gør os stærkere og bedre, end hvis hvert land skal opfinde alle de dybe tallerkener på egen hånd. Det virker indlysende og oplagt, men i øjeblikket ser vi alt for mange tegn på det modsatte.
Der er brug for at styrke det fælles, ikke mindst mellem landene rundt om Nordsøen, for at vi kan høste gevinsterne ved udvikling af mere vedvarende energi, forsyningssikkerhed og lavere priser. Men det kræver politisk vilje og handling, der styrker det fælles og ikke bare snævre nationale interesser.
Et par eksempler. For nylig mente Inger Støjberg i ramme alvor, at vi i Danmark ikke skulle producere mere strøm, end hvad vi selv forbruger. Så vidt vides udbreder Danmarksdemokraterne ikke princippet til også at gælde andre sektorer, for eksempel dansk landbrug.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser
- Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet
Nyhedsoverblik

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"















