Mere dårligt nyt til minister: Havvindsflop giver ekstra milliardregning til bornholmsk energiø

13. december 2024 kl. 04.00
Ikke ét eneste energiselskab bød ind på regeringens historisk store udbud af havvind i Nordsøen, og det kaster nu ambitionerne om at opføre en energiø ved Bornholm ud i mere usikkerhed.
Havvindsfloppet i Nordsøen efterlader nemlig et milliardstort hul i den pengekasse, der skal være med til at finansiere de storstilede politiske planer om energiøen.
Resultaterne fra Nordsøparkerne betyder, at der desværre ikke som forventet er et bidrag herfra til finansieringen af Energiø Bornholm.
Lars Aagaard (M)
Klima-, energi- og forsyningsminister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet















