Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anja-Verena Mudring
Stefan Kragh Nielsen
Lene B. Oddershede

Novo Nordisk Fonden uddeler 120 millioner kroner til at fremme forskning i kerneenergi

10. juni 2024 kl. 12.34

Novo Nordisk Fonden giver 60 millioner kroner til henholdsvis professor Anja-Verena Mudring fra Aarhus Universitet og professor Stefan Kragh Nielsen fra Danmarks Tekniske Universitet. Projekterne er udvalg på baggrund af deres fokus på at fremme forskning i kerneenergi og imødegå kritiske tenologiske og sikkerhedsmæssige udfordringer.

Det oplyser Novo Nordisk Fonden i en pressemeddelelse.

Læs også

Anja-Verena Mudring får bevillingen til forskning i udfordringer med at udvikle en økonomisk, sikker, stabil og bæredygtig energiløsning.

Stefan Kragh Nielsens forskning fokuserer på kontinuerlig drift af fusionskraftværker.

"Formålet med Challenge-programmet er at være katalysator for nye forskningsområder, generere nye ideer og fremme forskning på vigtige områder. I betragtning af det presserende behov for bæredygtige energialternativer er det afgørende at opbygge en solid viden om fordele og ulemper ved energiproduktion baseret på nukleare processer," fortæller Lene Oddershede, chef for naturvidenskab i Novo Nordisk Fonden.

Bevillingerne sker gennem Novo Nordisk Fondens Challenge Program.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026