Ny markeds- og informationschef hos EnviDan
25. februar 2015 kl. 16.57
Asger Holck Nielsen får en central rolle i EnviDans innovationsstyregruppe, hvor han skal bidrage til at sætte yderligere fokus på innovation i virksomheden, fremgår det af en pressemeddelelse.
Asger Holck Nielsen er uddannet Cand. Merc. i strategi, organisation og ledelse ved Handelshøjskolen i Aarhus.
Senest har han arbejdet i vindmøllebranchen med forretningsudvikling, virksomhedsprocesser og produktudvikling.
Asger Holck Niensen har en baggrund i forsvaret, hvor han i øjeblikket er næstkommanderende for videreuddannelse af løjtnanter og sergenter af reserven.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser


















