Nye brexit-krav rammer Europas fødevareindustri. Men nu øjner dansk bacongigant en fordel

Der venter mere papirarbejde og bureaukrati for europæiske fødevarevirksomheder, som vil eksportere deres varer til Storbritannien.
Den britiske regering har udskudt det flere gange, men onsdag træder nye certifikatkrav og øget dokumentkontrol for animalske produkter nemlig i kraft som en følgevirkning af brexit.
Både den britiske kødindustri og europæiske interesseorganisationer frygter konsekvenserne af det øgede bureaukrati, men det forholder sig lige omvendt hos Danish Crown.
I sit seneste regnskabsår eksporterede den danske slagterigigant bacon, skinker og pepperoni til briterne for 5,7 milliarder kroner, og her ser man faktisk den øgede mængde papirarbejde som en fordel.
"Når det kommer til papirarbejde, så er både vi og de danske myndigheder vant til at håndtere mere indviklede papirgange, når vi eksporterer til forskellige markeder i eksempelvis Asien," udtaler Lars Albertsen, direktør for Danish Crowns britiske forretning, og fortsætter:
"Derfor er vi virkelig godt forberedt, så selv om vi har fået ekstra arbejde, så er det ikke noget, vi brokker os over eller hænger os i. Faktisk forventer vi, at vores erfaring med papirarbejde kan vise sig at blive en fordel for os i den kommende tid."
Brexit giver muligheder
Kun Holland sælger mere bacon til Storbritannien end Danmark, men ifølge Danish Crown skal briterne ikke frygte at mangle dansk bacon.
Tværtimod har brexit givet den danske slagterivirksomhed gode muligheder for at konsolidere sig på det britiske marked, da flere af konkurrenterne har trukket sig.
"Allerede inden Brexit blev en realitet, havde vi en idé om, at der kunne opstå muligheder i Storbritannien på ryggen af skilsmissen fra EU. Og sådan er det gået, fordi mange mindre producenter i EU har droppet det britiske marked, så det er kommet os til gode, at vi var forberedt på, at der blev mere papirarbejde, og at transporten kunne blive lidt bøvlet," lyder det fra Lars Albertsen.
Han forklarer, at det øgede bureaukrati kræver en smule mere arbejdskraft, men at der er blot er tale om et par fuldtidsjob.
Fysiske kontroller får ingen betydning for Danish Crown
De øgede dokumentationskrav er ikke den eneste forhindring som venter fødevarevirksomhederne, når de skal få deres varer ind i Storbritannien.
Ved udgangen af april indføres der fysiske grænsekontrol for al eksport med levende dyr og avlsmateriale.
Men det får heller ikke Danish Crown til at ryste i bukserne.
"Vi forventer ikke det vil få nogen betydning," udtaler Lars Albertsen.
Målet for Danish Crowns forretning i Storbritannien for de kommende år står klart.
"Det vil afhænge af udviklingen på verdensmarkedet, men vi har et mål om at fastholde og gerne øge mængderne," lyder det fra Lars Albertsen.
Indsigt
Mads Toftegaard Madsen58 årI dag
Kommunaldirektør, Fredensborg Kommune
Louise Groth-Michelsen51 år27. maj
Projektleder, TryghedsGruppen
Ole Thybo Thomsen64 år27. maj
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
















