Nyhedsoverblik: Beslutning om placering af atom-affald udskudt
Det oplyser sundhedsministeren, som tirsdag orienterede Folketinget om den videre proces for placeringen af det radioaktive affald.
Tilbage i november mødtes sundhedsminister Astrid Krag (SF) med gruppeformændene fra Folketingets partier. På mødet drøftede man, hvordan udvælgelsen af et depot skulle forløbe. Partierne blev enige om to løsningsmodeller: Den planlagte proces med at finde det bedst egnede sted til et slutdepot i Danmark skulle fortsætte. Men samtidig med dette, ville man også undersøge mulighederne for at deponere affaldet i udlandet.
Begge løsningsmuligheder er imidlertid i strid med den beslutning, som et enstemmigt Folketing vedtog i 2003. Regeringen har derfor skullet forholde sig til, om det er muligt at igangsætte yderligere initiativer, som ikke er besluttet i Folketinget, og hvordan den videre proces i givet fald skal tilrettelægges. Det oplyser Sundhedsministeriet i en pressemeddelelse.
Indsigt
Mads Toftegaard Madsen58 årI dag
Kommunaldirektør, Fredensborg Kommune
Louise Groth-Michelsen51 år27. maj
Projektleder, TryghedsGruppen
Ole Thybo Thomsen64 år27. maj
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
- Professor til energidirektør: Ingen kunne have forudset AI-revolutionens massive pres på elnettet














